Αρχική > Παναθηναϊκός - Λαμία 1-0

Παναθηναϊκός - Λαμία 1-0

Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022 08:28

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 1-0 της Λαμίας στο «Απόστολος Νικολαΐδης» για τον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Το γκολ για τον Παναθηναϊκό σημείωσε στο 19ο λεπτό του αγώνα ο Φώτης Ιωαννίδης μετά από ασίστ του Κώτσιρα.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης οι «πράσινοι» απώλεσαν αρκετές ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμα τους, όμως το 1-0 παρέμεινε μέχρι τη λήξη. Η Λαμία απείλησε με τον Ταϊρόν στο 45ο λεπτό.

Ο δεύτερος αγώνας της ημιτελικής φάσης ανάμεσα στις δυο ομάδες είναι προγραμματισμένος για την Τετάρτη 27 Απριλίου στις 18:00 στο «Αθανάσιος Διάκος». Στον έτερο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό στο γήπεδο της Τούμπας στις 21/04 (19:30).

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Βιγιαφάνιες (72' Μαουρίσιο), Γκατσίνοβιτς (72' Καρλίτος), Αϊτόρ (80' Βιτάλ), Παλάσιος, Ιωαννίδης (85' Αλεξανδρόπουλος).

Λαμία: Σαράνοφ, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Μαζουλουξής (46 Σιμόν), Λούκας, Νούνιες Μπεχαράνο (88' Γκέντσογλου), Ελευθεριάδης (70΄Ρόμανιτς), Καραμάνος (62' Μανούσος), Ταιρόν (70' Τζανδάρης).

Κίτρινες: 74΄Κώτσιρας, 98' Πέρεθ / 9' Μαζουολουξής, 80' Σαράνοφ.

Υπενθυμίζεται ότι ο ημιτελικός του Παναθηναϊκού με τη Λαμία διεξήχθη με κεντρικό σύνθημα #AgainstViolence, με το οποίο συνεχίζεται η καμπάνια της Ελληνικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας ενάντια στη βία.