Αρχική > Κυπελλούχος 2016 η ΑΕΚ

Κυπελλούχος 2016 η ΑΕΚ

Τρίτη, 17 Μαΐου 2016 12:17
H AEK νίκησε τον Ολυμπιακό 2-1 στο ΟΑΚΑ και αναδείχτηκε Κυπελλούχος Ελλάδας 2016. Διαβάστε τα γκολ, τις καλύτερες φάσεις και τα αγωνιστικά στοιχεία του τελικού.

ΒΟΗΘΟΙ

Μ. Κουκουλάκης,  Α. Αρετόπουλος(ΕΠΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ, ΕΠΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ)

ΠΑΡΑΤ/ΗΣ
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ
Δ. Γκρούτσης(ΕΠΣ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ)

Ολυμπιακός και ΑΕΚ αναμετρώνται απόψε για έκτη φορά σε τελικό Κυπέλλου Ελλάδας. Πατήστε ΕΔΩ για να θυμηθείτε τι συνέβη στους αντίστοιχους προηγούμενους αγώνες τους και ειδικά στον πιο πρόσφατο, το 2009, όταν οι φιναλίστ μάς χάρισαν μια ανεπανάληπτη ποδοσφαιρική βραδιά!

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα):
Ρομπέρτο, Μποτία, Μιλιβόγιεβιτς, Ντα Κόστα, Φορτούνης, Κασάμι (53' Ιντέγε), Πουλίδο, Φουστέρ (65' Τσόρι), Μαζουακού, Σαλίνο, Ερνάνι (53' Πάρντο).
Αναπληρωματικοί: Κατσιμήτρος, Τσόρι, Σιόβας, Τσιμίκας, Πάρντο, Καμπιάσο, Ιντέγε

ΑΕΚ (Στέλιος Μανωλάς): Ανέστης, Άρθο, Σιμόες, Βάργκας (58' Μπακάκης), Γκάλο, Γιόχανσον, Τζιμπούρ, Μάνταλος (81' Τζανετόπουλος), Αραβίδης (90'+1" Πέκχαρτ), Ντίντακ, Κολοβέτσιος.
Αναπληρωματικοί: Ντούνης, Λαμπρόπουλος, Πέκχαρτ, Γαλανόπουλος, Μπακάκης, Μπουονανότε, Τζανετόπουλος

Έναρξη αγώνα!

Ο τελικός στο Ολυμπιακό Στάδιο εξελίσσεται  χωρίς κάποια ευκαιρία εκ μέρους των φιναλίστ του Κυπέλλου. Ο αγώνας στα πρώτα 25 λεπτά είναι ισορροπημένος και ούτε ο Ολυμπιακός ούτε η ΑΕΚ αναλαμβάνουν κάποιο αγωνιστικό ρίσκο.

29': Ο Σαλίνο σέντραρε από τη δεξιά πλευρά ανάπτυξης του Ολυμπιακού, αλλά ο Φορτούνης δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε κι έστειλε την μπάλα άουτ.

32': Ο Μιλιβόγεβιτς παρατηρείται με κίτρινη κάρτα.

36': Ο Τζιμπούρ κινείται στον κενό χώρο, αλλά ο Ρομπέρτο αντιλαμβάνεται την πρόθεση του αντιπάλου του και σταματά τη φάση μπλοκάροντας την μπάλα.

39': 1-0 για την ΑΕΚ. Σέντρα του Βάργκας, εύστοχη κεφαλιά του Μάνταλου, που βρέθηκε μόνος του ενώπιον του Ρομπέρτο.

41': Ο Σιμόες παρατηρείται με κίτρινη κάρτα.

43': Ο Αραβίδης παρατηρείται με κίτρινη κάρτα.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου, χωρία αλλαγή για τις δύο ομάδες.

49': Προσπάθεια για εκδήλωση αντεπίθεσης από τον Ολυμπιακό με συνδυασμό του Φορτούνη με τον Φουστέρ, η οποία δεν είχε την επιθυμητή κατάληξη για τον Ολυμπιακό.

50': Σουτ του Κασάμι, ο Ανέστης διώχνει σε κόρνερ.

51': Γκολ για την ΑΕΚ. Ο Τζιμπούρ δέχεται την πάσα του Βάργκας, ο Αλγερινός μπαίνει στην περιοχή και σουτάρει, από διαγώνια θέση, εύστοχα.

53': Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Κασάμι και ο Ερνάνι δίνουν τη θέση τους σε Ιντέγε και Πάρντο.

58': Στη θέση του Βάργκας, ο Μπακάκης.

62': Ο Ντίντακ παρατηρείται με κίτρινη κάρτα.

65': Ο Τσόρι αντικαθιστά τον Φουστέρ.

74': Ο Τσόρι επιχειρεί να απειλήσει με σουτ έξω από την περιοχή, με το οποίο στέλνει την μπάλα άουτ.

78': Ο Μποτία παρατηρείται με κίτρινη κάρτα.

80': Ο Μαζουακού σουτάρει έξω από την περιοχή και η μπάλα χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι πριν καταλήξει άουτ.

81': Ο Τζανετόπουλος παίρνει τη θέση του Μάνταλου.

85': Γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Τσόρι με ατομική ενέργεια αποφεύγει 2-3 αντιπάλους έξω από την περιοχή της ΑΕΚ και με σουτ μειώνει το σκορ σε 2-1.

89': Ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ, ο Ντα Κόστα έκανε το "ψαλίδι" σχεδόν στο ύψος του πέναλτι, ο Ανέστης σε καλή θέση μπλόκαρε την μπάλα.

90'+1': Στη θέση του Αραβίδη, ο Πέκχαρτ.

90'+5': Ο Μπακάκης παρατηρείται με κίτρινη κάρτα.

Λήξη αγώνα. Η ΑΕΚ είναι Κυπελλούχος Ελλάδας 2016.