Αρχική > Κύπελλο Γυναικών 2014: Ο ΠΑΟΚ το τρόπαιο!

Κύπελλο Γυναικών 2014: Ο ΠΑΟΚ το τρόπαιο!

Δευτέρα, 12 Μαΐου 2014 12:52

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η γυναικεία ομάδα του ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης στέφθηκε κυπελλούχος Ελλάδας, καθώς στον τελικό που διεξήχθη στο γήπεδο της ΕΠΣ Πιερίας στη Νέα Έφεσο, επικράτησε 4-1 των Αμαζόνων Δράμας, παρουσία πάνω από 1.000 θεατών.

Ο «δικέφαλος του βορρά» ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στον τελικό με την Αρβανιτάκη στο 28ο λεπτό. Παρά τις εκατέρωθεν προσπάθειες αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου οι Αμαζόνες Δράμας ισόφαρισαν με τη Φωτιάδου (48') και έδωσαν νέα τροπή στον αγώνα. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ ανέλαβε και πάλι τα ηνία του αγώνα και με τη Ντιμιτρίεβιτς στο 68ο λεπτό ξαναπήρε το προβάδισμα. Η Παντελιάδου στο 83ο λεπτό και η Μάρκου στις καθυστερήσεις του τελικού διαμόρφωσαν το σκορ.

ΑΜΑΖΟΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: Οπρέα- Κοτσάκι (89' Τσιγγελίδου), Γρηγορίου, Πελεκούδα, Μπιρτόιβ, Ζήγρα (81' Μαλισιώρα), Χατζήογλου (77' Χατζηνίκου), Φωτιάδου, Κ. Παπαδοπούλου, Α. Παπαδοπούλου, Μήτκου.

ΠΑΟΚ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ: Χαραλαμπίδου- Βλασιάδου, Αδαμάκη, Δημητρίου, Τσελέκογλου, Χατζηγιαννίδου, Μάρκου, Αρβανιτάκη (62' Γκάτσου), Παντελιάδου (90' Χαμαλίδου), Ντιμιτρίεβιτς (89' Κωνσταντοπούλου), Γκατζογιάννη.