Αρχική > Εθνική Γυναικών: Ελλάδα-Ουαλία 0-3

Εθνική Γυναικών: Ελλάδα-Ουαλία 0-3

Τρίτη, 15 Ιανουαρίου 2013 04:55

Φιλική ήττα με σκορ 0-3 γνώρισε η Εθνική Γυναικών από την αντίστοιχη της Ουαλίας στον αγώνα που διεξήχθη στις αθλητικές εγκατατάσεις της ΕΠΟ στον Άγιο Κοσμά.

Οι φιλοξενούμενες έφτασαν δίκαια στην επικράτηση καθώς ήταν ανώτερες σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, σε αντίθεση με την ελληνική ομάδα, η οποία σε σύγκριση με προηγούμενες εμφανίσεις της δεν κατόρθωσε σε καμία στιγμή να παρακολουθήσει τις αντιπάλους της.

Μεγάλη πρωταγωνίστρια για την Ουαλία ήταν η αρχηγός της Τζέσικα Φίσλοκ, η οποία πέτυχε δύο γκολ, στο 38ο και στο 89ο λεπτό, ενώ είχε και σουτ στο δοκάρι στο 42ο λεπτό. Το τρίτο γκολ για την Ουαλία πέτυχε η Έλεν Γουόρντ στο 59ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενες είχαν ακόμη ένα δοκάρι με την Γουΐλτσιρ στο 29ο λεπτό. Μοναδική καλή στιγμή για την Εθνική στο 61ο λεπτό με τη Σοφία Κόγγουλη.

ΕΛΛΑΔΑ (Ευάγγελος Κουτσάκης): 1.Αποστολάκη (87' 12.Δασκαλοπούλου)- 7.Αδαμάκη (68' 3.Δημητρίου), 17.Μήτκου, 10.Χατζηγιαννίδου, 5.Βλασιάδου, 4 Κακαμπούκη, 6.Γκατζογιάννη (46' 15.Κυδωνάκη), 8.Σιδηρά (68' 13.Τζάνη), 18.Κοκοβιάδου (33' 16.Μοσκοφίδου), 11.Παντελειάδου, 9.Κόγγουλη (82' 2.Μελισσού).

ΟΥΑΛΙΑ (Γιάρμο Ματικάινεν): 1.Νίκολα Ντέιβις- 2.Ντάικς, 3.Κάζινς, 4.Κάιλι Ντέιβις, 5.Πράις, 6.Φίσλοκ, 8.Λάντ, 11.Γκριν (70' 16.Μπότεριλ), 7.Χάρντινγκ, 10.Γουΐτσιρ (92' 14.Χίγκνετ), 9.Γουόρντ (84' 18.Λόρενς).