Αρχική > Live: Σερβία-Ελλάδα 0-1

Live: Σερβία-Ελλάδα 0-1

Τετάρτη, 11 Αυγούστου 2010 06:11

Με γκολ του Δημήτρη Σαλπιγγίδη στο 45ο λεπτό η Εθνική Ανδρών επικράτησε 1-0 της Σερβίας στο γήπεδο της Παρτίζαν Βελιγραδίου στον φιλικό που διεξήχθη και ο οποίος ήταν ο αγώνας-πρεμιέρα του κ. Φερνάντο Σάντος στην τεχνική ηγεσία του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος. Ντεμπούτο με τη φανέλα της Εθνικής έκαναν οι Μαρίνος, Μανιάτης, Γιάννης Παπαδόπουλος.

alt 12/8/2010 alt 21:30 alt «Παρτίζαν Βελιγραδίου» alt Βελιγράδι
alt Fernando T. Vitienes alt Victoriano D. Casado alt Raul C. Martinez alt Dragomir Stankovic

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

ΣΕΡΒΙΑ: 23.Τζούριτσιτς- 6.Ιβάνοβιτς, 5.Βίντιτς, 20.Σούμποτιτς, 16.Ομπράντοβιτς, 19.Πέτροβιτς, 22.Κουζμάνοβιτς, 11.Μίλιγιας, 17.Κράσιτς, 14.Γιοβάνοβιτς, 15.Ζίγκιτς.

Αναπληρωματικοί: 1.Στόικοβιτς, 12.Μπρκιτς, 24.Ισαΐλοβιτς- 2.Ρουκάβινα, 3.Κολάροφ, 4.Κάτσαρ, 7.Τόσιτς, 9.Πάντελιτς, 13.Λούκοβιτς, 18.Νίνκοβιτς, 21.Μρτζα.

ΕΛΛΑΔΑ: 12.Σηφάκης- 11.Βύντρα, 4.Σπυρόπουλος, 16.Κυργιάκος, 19.Παπασταθόπουλος, 21.Κατσουράνης, 15.Τοροσίδης, 10.Καραγκούνης, 18.Νίνης, 14.Σαλπιγγίδης, 7. Σαμαράς.

Αναπληρωματικοί: 1.Τζόρβας- 2.Μανιάτης, 3.Τζαβέλλας, 5.Μαρίνος, 6.Καφές, 8.Αβραάμ Παπαδόπουλος, 9.Μήτρογλου, 17.Γκέκας, 20.Γιάννης Παπαδόπουλος, 22.Μαλεζάς.

Ο διαιτητής σφύριξε την έναρξη του α' ημιχρόνου.

10': Με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου στον αγώνα και οι δύο ομάδες ακολουθούν αναγνωριστική τακτική, αλλά η ελληνική ομάδα είναι αυτή που έχει την κατοχή της μπάλας καιν τον έλεγχο του ρυθμού.

12': Φάουλ υπέρ της Εθνικής έξω από την περιοχή των Σέρβων σε αντικανονικό μαρκάρισμα του Σούμποτιτς στον Σαλπιγγίδη, το οποίο όμως πέρασε ανεκμετάλλευτο.

16': Ο Κατσουράνης επιχείρησε σουτ από μακρινή απόσταση το οποίο πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Τζούριτσιτς.

17': Για πρώτη φορά στον αγώνα οι Σέρβοι μπήκαν απειλητικά στην ελληνική περιοχή, αλλά η συρτή σέντρα του Μίλιγιας αποκρούστηκε από τον Σηφάκη.

20': Καλή στιγμή για τη Σερβία. Ο Γιοβάνοβιτς έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην ελληνική περιοχή, μετά από κεφαλιά του Ζίγκιτς, πρόλαβε τους αμυντικούς της Εθνικής, αλλά ο Σηφάκης σταμάτησε με γροθιές το σουτ που έκανε και στη συνέχεια ο Κυργιάκος απομάκρυνε.

28': Καλή επιθετική ενέργεια από τη Σερβία, με τον Ομπράντοβιτς να μπαίνει στην ελληνική περιοχή από πλάγια θέση αριστερά, αλλά το σου που έκανε πέρασε άουτ.

32': Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Σερβία. Ο Κράσιτς πλαγιοκόπησε την ελληνική αριστερή πλευρά, έβγαλε σέντρα ακριβείας στον ζίγκιτς, που έμεινε αμαρκάριστος στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά η σκαστή κεφαλιά που έπιασε πέρασε από την εστία του Σηφάκη.

39': Ο Κουζμάνοβιτς επιχείρησε μακρινό σουτ που πέρασε πάνω από την εστία του Σηφάκη.

40': Καλή προσπάθεια της Εθνικής μέσα στην περιοχή των Σέρβων, αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Νίνης πέρασε παράλληλα από την εστία του Τζούριτσιτς.

41': Με υπερένταση ο Παπασταθόπουλος και ο Σηφάκης πρόλαβαν να απομακρύνουν τη μπάλα προ του Ζίγκιτς, μετά από φαρμακερή σέντρα του Κράσιτς.

alt

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!!

45': 0-1! Ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης άνοιξε το σκορ για την Εθνική. Ο Τοροσίδης με θαυμάσια προσποίηση και ντρίμπλα απέφυγε τον Ομπράντοβιτς και έβγαλε σέντρα ακριβείας στον Σαλπιγγίδη, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Τζούριτσιτς.

Ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη του α' ημιχρόνου.

Αλλαγές για τη Σερβία: Ο Τόσιτς πήρε τη θέση του Κράσιτς, ο Κολάροφ τη θέση του Ομπράντοβιτς, ο Νίνκοβιτς τη θέση του Μίλιγιας, ο Κάτσαρ τη θέση του Πέτροβιτς.

Αλλαγές για την εθνική: Αντί του Κυργιάκου ο Αβραάμ Παπαδόπουλος, αντί του Σαλπιγγίδη ο Γκέκας.

Ο διαιτητής σφύριξε την έναρξη του β' ημιχρόνου.

48': καλή στιγμή για την Εθνική. Ο Νίνης από πάσα του Σπυρόπουλου βρέθηκε έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ που έκανε απόκρουσε σταθερά ο Τζούριτσιτς.

54': Απίστευτη ευκαιρία για την Εθνική. Από σέντρα του Βύντρα και λανθασμένη έξοδο του Τζούριτσιτς, η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Σαμαρά, ο οποίος προ κενής εστίας, αντί για πλασέ έκανε τακουνάκι, το οποίο απόκρουσε έυκολα ο Σέρβος τερματοφύλακας.

54': Νέα καλή στιγμή για την Εθνική. Ο Νίνης επιχείρησε σουτ έξω από την περιοχή το οποίο αποκρούστηκε σε κόρνερ.

57': Μεγάλη στιγμή για τη Σερβία. Με ατομική ενέργεια ο Τότσιτς ξεμαρκαρίστηκε έξω από την ελληνική περιοχή, έπαισε σουτ βολίδα, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί «Γ» του Σηφάκη.

64': Τεράστια ευκαιρία για τη Σερβία. Από σέντρα σουτ του Κολάροφ και αδράνεια της ελληνικής άμυνας, ο Κάτσαρ βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Σηφάκη, αλλά ο πορτιέρο μας τον νίκησε κατά κράτος στο τετ α τετ απομακρύνοντας τη μπάλα.

65': Αλλαγή για τη Σερβία. Ο Μρτζα στη θέση του Γιοβάνοβιτς.

66': αλλαγή για την Εθνική. Ο Καφές αντί του Τοροσίδη.

68': Απίθανη τριπλή ευκαιρία για τη Σερβία. Από σέντρα του Κολάροφ στο κέντρο της περιοχής μας, ο Ζίγκιτς έπιασε δυνατή κεφαλιά την οποία εξουδετέρωσε με τρομερά αντανακλαστικά ο Σηφάκης, η μπάλα πήγε στον Μρτζα, του οποίου η κεφαλιά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια πάλι ο ίδιος παίκτης σε κενή εστία αμαρκάριστος την έστειλε άουτ.

74': Αλλαγή για την Εθνική. Ο Γιάννης Παπαδόπουλος αντί του Νίνη.

74': Αλλαγή για τη Σερβία. Ο Πάντελιτς στη θέση του Ζίγκιτς.

81': Αλλαγή για την Εθνική. Ο Μανιάτης αντί του Βύντρα.

87': Αλλαγή για την Εθνική. Ο Μαρίνος αντί του Καραγκούνη.

89': Ο Γιάννης Παπαδόπουλος επιχείρησε μακρινό σουτ που απόκρουσε εύκολα ο Τζούριτσιτς.

90': Καλή στιγμή για τη Σερβία. Ο Κολάροφ επιχείρησε δυνατό διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά απομάκρυνε ο Σηφάκης.

90': Ο 4ος δαιτητής έδειξε ότι θα παιχτεί επιπλέον χρόνος τρία λεπτά.